A farsangi dőzsölés után a szervezetünk is kívánja a pihenést, és a feltöltődést. Február 26-án, a hamvazószerdával kezdetét veszi a nagyböjt, ami a kereszténységben a húsvétra való negyvennapos felkészülést jelenti. A keresztények Jézus Krisztus feltámadását ünneplik, ezt megelőzően lelkileg is felkészülnek az egyház legfontosabb ünnepére. A felkészülés része a megtisztulás és az áldozatvállalás. Hamvazószerdán és nagypénteken is szigorú böjt van, ennek pozitív hatásait azonban nem csak azok élvezhetik, akik vallásosak.
Tartózkodás
A böjt azt jelenti, hogy tartózkodunk például az evéstől, az ivástól, vagy valamilyen más tevékenységtől. Orvosi értelemben a böjt az utolsó étkezés után 16 órával kezdődik. Ha böjtre gondolunk, akkor ne csak az önsanyargatás jusson eszünkbe. Az életmódváltás kezdetén, de akár egy pszichikailag nehezebb időszakban is segíthetünk így a szervezetünknek.
Nem csak koplalás
Fontos megjegyezni, hogy a böjtnek is számos formája van, mielőtt azonban belevágunk, érdemes kikérni a háziorvosunk tanácsát, nehogy véletlenül többet ártsunk az önmegtisztulással, mint amennyit profitál belőle a szervezetünk. A böjt időtartama is eltérő, lehet szakaszos, egynapos, tarthat egy hétig, de akár egy hónapig is.
Szakaszos böjt
A szakaszos böjt az egyik legelterjedtebb böjtölési forma – sokan úgy végzik, hogy nem is tudatosítják, böjtölnek. Lényege, hogy a nap bizonyos szakaszaiban egyáltalán nem fogyasztunk ételt. Vannak kutatások, amelyek szerint a koplalás ezen formája gyorsítja a fogyást és előnye, hogy nem jár nagy izomvesztéssel. De a kortizol-stresszhormon emelkedésére is figyelmeztetnek.
Léböjt
A léböjt is a legnépszerűbb böjtölési formák közé tartozik, talán ez az, amelyről már a legtöbben olvastunk, hallottunk, környezetünkben is akadhat olyan, aki korábban kipróbálta, és azóta is erre esküszik. A léböjt során minden szilárd táplálék tiltott, csak tápérték nélküli italokat – vizet és teát lehet fogyasztani. Más változatoknál a zöldség- és gyümölcslevek fogyasztása is megengedett. A kúrával méregtelenítjük a szervezetet, eltávolítjuk a belekben lerakódott salakot.
Gyümölcsnapok
A böjtök közé sorolhatjuk például azokat a napokat is, amikor csak gyümölcsöt, vagy zöldséget fogyasztunk. Ilyenkor egy-másfél kiló gyümölcsöt, vagy zöldséget érdemes öt étkezésre szétosztani. A gyümölcsök és a zöldségek közül olyat válasszunk, amelyek a lehető legkevesebb kémiai anyagot tartalmazzák. Böjt idején is érdemes az ún. szuperételek, tápanyagban gazdag zöldségek és gyümölcsök után nyúlni.
Megvonás
Eddig az ételekről volt szó, de ha a böjt vallási formáját is figyelembe vesszük, akkor visszatérünk a lemondásra. Nagyböjt alatt ez sokféleképpen megnyilvánulhat. Az elégedettség eléréséhez elég apróbb dolgokról is lemondani, mint például a cukor megvonása, a kényelmi faktorok csökkentése – ha tehetjük, autózás helyett sétáljunk többet, a költekezés visszafogása, így megmutathatjuk, hogy a legkedvezményesebb szezonvégi kiárusításra is nemet tudunk mondani.