Hogyan viselkedjünk a vacsoraasztalnál? Ki nyújt elsőként kezet? Ismerkedjünk meg a szabályokkal:
Ismerkedés és üdvözlés
Bármely asztalhoz vagy a teremben álldogálló csoporthoz érve illik bemutatkozni. Ha házaspár érkezik az asztalhoz, a férfi mutatkozik be és mutatja be a feleségét. Legyünk udvariasak, ne zavarjunk senkit vacsora vagy társalgás közben, és ne tartsuk fel hosszasan. Illendő, hogy a férfiak bókoljanak a hölgyeknek, ők pedig fogadják és köszönjék meg a kedves gesztust.
Ki köszön elsőként?
Általánosan elfogadott, hogy a férfi a nőnek köszön elsőként, még nagy korkülönbség esetén is – fiatalabb az idősebbnek, alacsonyabb rangú a magasabb rangúnak, nőtlen vagy hajadon a nőst vagy férjezettet üdvözli elsőként. Egy helyiségbe belépve köszönni kell az ott tartózkodók nemétől, rangjától és korától függetlenül. Zsúfolt helyen nem illik harsogva üdvözölni ismerősünket, elég egy szolid fejbiccentéssel vagy mosollyal köszöntenünk.
Ki nyújt elsőként kezet?
Kézfogás előtt mindig álljunk fel és mutatkozzunk be. A kézfogás legyen határozott, ne petyhüdt, és maximum 3-4 másodpercig tartson, hogy ne érezze magát kellemetlenül a másik fél. Mindig az idősebb nyújt kezet a fiatalabbnak, nő a férfinak, magasabb az alacsonyabb beosztásúnak, de ha a férfi a női alkalmazottjának nem nyújt kezet, akkor az illemszabályok szerint a kézfogás elmarad.
Ha régimódi a férfi, kezet csókol a nőnek.
Fotózkodás
Engedély nélkül ne fényképezzünk le senkit: lépjünk oda hozzá, dicsérjük meg például a ruháját, és kérdezzünk rá a fotózásra.
A vacsoraasztalnál
Fogyasszunk mértékkel: a báli vacsora nem arra való, hogy megtöltsük a bendőnket, jelentsen egyfajta gasztronómiai élményt. Élvezzünk ki minden falatot a különleges fogásokból. A svédasztalnál hagyjunk teret másoknak is. Az ételről nem illik selfie-t készíteni, bármennyire mutatós is. Ne beszéljünk teli szájjal, és ne gesztikuláljunk kezünkben az evőeszközökkel. Ha fogpiszkálót használunk, kezünkkel takarjuk el a szánkat. A használt fogpiszkálót ne hagyjuk az asztalon, tekerjük be egy szalvétába. Étkezés előtt terítsük a szalvétát vagy az asztalkendőt az ölünkbe. Semmiképpen se mellőzzük az evőeszközöket, nem illik kézzel nekilátni az evésnek. S csínján az alkohollal! A bál a jókedvről és a mulatságról szól, de kínossá válhat, ha felöntünk a garatra.
Az előző részekben megismerkedhettek az öltözködési etikettel, illetve megtudhatták, mikor és hogyan illik megérkezni a bálba.