Karácsonykor halat eszünk majonézes krumplisalátával, esetleg pulykát, de van, aki a rántott sajtot választja. Nem hiányozhat az asztalról a mézeskalács sem, faluhelyen pedig magok is díszítik az ünnepi asztalt. Honnan erednek ezek a hagyományok, amelyek nélkül elképzelhetetlen az év legszebb ünnepe?
Miért eszünk halat?
Karácsonykor behozzuk a halfogyasztással szembeni éves lemaradásunkat. Az azonban nem teljesen tisztázott, hogy miért épp hal a karácsonyi vacsora. A néphagyományban a pikkelyek a gazdagságot szimbolizálják. Ezzel a ponty is igazodik a karácsonyi asztal szimbolikájához. Gazdáknál szénát, magokat, szerszámokat is helyeztek az asztalra vagy az alá, a bőség és a hal fürgeségéből eredő gyors előrehaladás reményében. A másik magyarázat a valláshoz köthető. December 24. karácsony böjtje, régen csak növényi eredetű ételeket fogyasztottak ezen a napon. 1966-ban enyhítettek a böjtön, azóta bármilyen étel megengedett szenteste vigíliáján.
Alma, fokhagyma, méz
Az alma az egészséget jelképezi, de az is fontos, hogy a családtagok együtt fogyasztják el, így az összetartozást szimbolizálja. „Csilizradványon azt tartották, hogy kinek mennyi jutott a vacsorakor közösen elfogyasztott almában lévő magházból, abból megállapíthatta, hogy az új évben egészséges lesz-e” – olvasható Marczell Béla Csallóközi népszokások című könyvében. A fokhagyma és a méz szintén az egészségről gondoskodik a következő évben.
Mézeskalács, bejgli, zserbó
A nagy családi összejövetelekről is szól a karácsony, emellett viszont a pihenésre és a minőségi együttlétre is időt kell szakítani. De hogyan, ha a vendégekről is gondoskodni kell? Erre jók a hagyományos karácsonyi sütemények, amelyek tovább elállnak, sőt, napról napra finomabbak, mivel idővel összeérnek az ízek. Ezért telnek meg az ünnepek előtt bejglivel, zserbóval, hókiflivel, száraz süteménnyel, mézeskaláccsal a kamrák. A régi hagyományok szerint a karácsonyfát is elsősorban házi készítésű édességekkel díszítették.
Karácsony újragondolva?
Ahány nemzet, annyi szokás, vagy annyi étlap. Minden országban más-más ételek jellemzőek a karácsonyi asztalra. Ma már nálunk sem számít újdonságnak, ha valaki hal helyett pulykasülttel koronázza meg a családi étkezést, vagy például sonka kerül az asztalra. A lényeg azonban nem változik, az étel akkor a legfinomabb, ha közösen fogyasztja el a család.