Márciusban zöldbe borul az erdők talaja, s illatozik a rengeteg medvehagymától. Mi mindenre jó ez a gyomszerű növény?
A medvehagymának számos jótékony hatása ismert: serkenti az emésztőrendszer működését, csökkenti a vérnyomást és a vérzsírt, magas a C-vitamin-tartalma, hatékony immunerősítő is.
A népi orvoslásban a medvehagyma fiatal leveleit és hagymáját – a vöröshagymához és a fokhagymáshoz hasonlóan – a felső légúti megbetegedések megelőzésére és a hurut elmulasztására alkalmazták. A medvehagyma rendszeres fogyasztása csökkenti a koleszterinszintet, és segít a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében.
A medvehagymát a tavaszi hónapokban gyűjtik. Az idény április végéig tart, de érdemes hamarabb szedni, mert amint kivirágzik, megváltozik az íze is.
Vigyázat! Könnyen összetéveszthető a gyöngyvirággal. Úgy lehet megkülönböztetni őket, hogy a gyöngyvirágnak szélesebb és fényesebb a levele, és ami a legfontosabb, nincs hagymaillata. Fontos, hogy vásárláskor is ellenőrizzük, mit veszünk az árustól. A gyöngyvirág ugyanis rendkívül mérgező növény. Rendszertelen és lassú pulzust, hasi fájdalmat és hasmenést okozhat, nagy mennyiségben pedig akár halálhoz is vezethet.
GASZTROTIPP
A medvehagymából kiváló pesto és saláta készíthető, de mennyei a medvehagymás pogácsa, rántotta, muffin és palacsinta is.