Tavaly 2,3 millió tonna hulladék keletkezett Szlovákiában. Egy korábbi felmérés szerint 2018-ban fejenként 427 kilónyi szemetet termeltünk, és hiába a hulladékdíj fokozatos emelése, évről évre nő a szemét mennyisége. Pedig egyszerűen csökkenthetők lennének a szeméthegyek – a kulcs a hulladék osztályozásában van.

Sárga, kék, zöld, barna – nem véletlenül sorakoznak színes kukák a hulladékgyűjtő szigeteken. Az osztályozás alapjait már szinte minden lakos ismeri, köszönhető ez a folyamatos tájékoztató kampánynak, és az óvodákban és iskolákban végzett oktató-nevelő munkának. De hogyan lesz kevesebb a szemét, ha nem egy edénybe öntjük?
A válasz egész egyszerű – azért, mert nem kerül ömlesztve a hulladéklerakóra, hanem fajtája szerint osztályozva lehet feldolgozni a megtermelt hulladékot.
A kommunális szemét gyűjtésére használt kukába dobva csak egy újabb kupacot növel a kiürült műanyagpalack, vagy a kiolvasott újság, ha viszont szelektálva gyűjtjük ezeket, akkor feldolgozva újra használható terméket kapunk, és nem a lerakón landol a szemetünk.

A szelektálás terén eddig kiaknázatlan lehetőségként tekintettünk a konyhai hulladékra. Míg a családi házak kertjében könnyen kialakítható egy komposztáló, ahol lebomlik a konyhai maradék, a társasházakban ez a megoldás nem merül fel. Az utóbbi években a tudatos hulladékgazdálkodással egyre népszerűbbek lettek a konyhai komposztálók – a zárt edényekben különböző segédanyagokkal szagmentesen bontják le a biológiai hulladékot. A hatályos törvények szerint a jövő évtől már erre alkalmas gyűjtőedényt is ki kell helyezni az önkormányzatoknak a kukaszigeteken.

Emlékszünk még arra, amikor a sörösüvegekhez hasonlóan az ásványvizes és üdítős palackokat is visszaváltottuk az üzletben? Hamarosan feleleveníthetjük a gyakorlatot. A kormány már korábban elfogadta a zálogrendszer bevezetését, így a műanyagpalackokat is visszaválthatjuk majd az üzletben. Épp a műanyagpalackok azok, amelyből szinte minden illegális lerakatban találunk párat. Az új rendszerrel jelentősen csökkenthetik majd ezek mennyiségét.

A tavaly megrendezett Green Kukkónia konferencia egyik fontos üzenete volt az önkormányzatok számára, hogy minél közelebb kell hozni a szelektálás lehetőségét a lakosokhoz – akkor lehetünk a legsikeresebbek, ha már otthon is osztályozva gyűjtjük össze a hulladékot, amelyet aztán a megfelelő színű gyűjtőedénybe helyezünk.

A szelektálással nem csak környezetünket tehermentesítjük, hanem a családi kasszát is – az önkormányzatok a növekvő hulladéktárolási díj miatt kénytelenek növelni a szemételhordás költségeit, amelyeket a lakosok fizetnek meg. Ahol sokáig nem változtak az összegek, ott a közeljövőben borítékolható az emelés, hiszen egyre több hulladékot termelünk, aminek egyre drágább a tárolása.

recyclingtypes.png