Tisztelt Versenyzők!
Tájékoztatjuk Önöket, hogy 2014 novemberében megtörtént „A virágos Csallóközért környezetszépítő verseny“ kiértékelése. A versenyben 19 település vett részt: Bacsfa, Szilas, Csicsó, Dunatőkés, Pozsonyeperjes, Dercsika, Kulcsod, Lég, Nagymad, Medve, Ekel, Csallóközkürt, Ekecs, Somorja, Vásárút, Nyékvárkony, Nagyabony, Nagyudvarnok, Nemesócsa.
A pontozást 3 személy végezte. A verseny értékelése, pontozása két részből állt.
1. a településeken látottak, tapasztaltak pontozásából,
2. a verseny kiírásában megadott kérdések válaszainak pontozásából, melyek a következőek voltak: a falvak, városok esztétikus megjelenítése, egyedi élettér kialakítása, tekintettel a környezetvédelem és környezetgazdálkodás követelményeire. Új zöld felületek, parkok, fasorok létesítése, a már meglévők fenntartása, egyedivé alakítása, kulturált, egészséges környezet kialakítása, közterek, utcák, épületek, intézmények virágosítása.
• A település zöld felületeinek és növényzetének minősége (növényalkalmazás, fenntartás tervezettsége, minősége) - 35 pont
• Közintézmények környezete, játszóterek, sportpályák, hulladékgyűjtőhelyek, bekötőutak tisztasága és rendezettsége - 35 pont
• Környezetvédelem, fenntarthatóság, környezeti nevelés (környezeti elemek védelme, környezeti nevelés, klímatudatosság, fenntarthatóságot segítő tevékenységek) - 10 pont
• Közösségi részvétel a település zöld felületeinek kialakításában (a lakosság, helyi közösségek, vállalkozások részvétele a közterületek szépítésében) - 10 pont
• Turisztikai vonzerő, turistabarát környezetkialakítás (turisztikai látványosságok: templomok, szobrok, stb., és turisztikai tájékoztatás: információs táblák, pihenőhelyek, kilátók, stb.) - 10 pont
A versenykiírás alapján megállapítottuk, hogy nagyon sok a tennivaló településeinken. Sajnos, kevés, a szemnek tetsző és nyugalmat árasztó megoldást találtunk. Természetesen tisztában vagyunk vele, hogy egyes települések nagysága is meghatározza a lehetőségeket. Pontoztuk a szépen rendezett településrészeket, az egyedi részleteket, az egyszerű virágágyásokat, és nem utolsósorban pontoztuk a rendet, a tisztaságot. Pontoztuk a települések esztétikai összképét, hogy melyek azok a lehetőségek, amelyeket az ott élőknek, az odalátogatóknak nyújtani tudnak (rendezett park, játszótér, tisztaság). Úgy gondoljuk, hogy a felsorolt igények nem öncélúak, az esztétikailag szép és tiszta környezet mindennapi életterünket teszi jobbá, hiszen itt élünk, itt dolgozunk. Igényeinkre megoldást kell találni! Természtesen minden gondolat pénzbe kerül. Versenyünkkel szerettük volna felhívni a figyelmet a jó megoldásokra, a jó ötletekre, hogy vannak lehetőségek, másképpen is lehet! Ösztönzésként díjazzuk is a pozitív kezdeményezéseket!
A résztvevő 19 település látogatása és pontozása alapján kialakult sorrend a következő:
Javasoljuk a verseny kiírójának, hogy a 3. díjat 3 településnek ítelje oda, mégpedig a 3., 4. és 5. helyen végzett települések között ossza szét. Ezek a települések egy-egy területen voltak sikeresek.
A 2014-ben megrendezett versenyben a 3. helyen végeztek:
Pozsonyeperjes – nagyon szép környezetben fekszik a Kis-Duna partján, néhány szép részlet (virágok) otthonossá teszik a falut.
Somorja – nagyon sok zöld területtel rendelkező város, teljesen más lehetőségekkel, mint egy kis település. Minden adottsága megvan hozzá, hogy a verseny következő fordulóiban magasabb helyen végezzen.
Szilas – hangulatos kis település a Komáromi és a Dunaszerdahelyi járás határán. Rendezett és nyugalamat árasztó zöld területeivel nyerte el tetszésünket.
A versenyben a 2. helyen végzett:
Ekel község – a Komáromi járásban található település egyedi, rendezett köztereivel hívta fel magára a figyelemet. Sokat tett a község azért, hogy egyedi arculatú településsé alakuljon. Új köztereket alakítottak ki, a meglévőket rendezték, virággal gazdagították. A benyomásunk az volt, hogy Ekelen jó lakni, az odalátogatónak pedig kellemes élményt kínál adottságaival.
A verseny 1. helyezettje:
Csicsó község – ennek a településnek arca és lelke van. Élmény volt látni átgondolt, rendezett zöld területeit. Az egész falu a maga rendezettségével nyugalmat sugároz, minden részletében tisztaságot és ápoltságot mutat, mintaként szolgálhat minden csallóközi településnek! Köztéri szobrai turisztikai látványosságként szolgálnak, harmonikusan illeszkednek a falu életébe. Csicsó megmutatta, hogy másképpen is lehet! Gratulálunk!
Tudjuk, hogy minden település más természeti, helyi adottságokkal rendelkezik. Mindezt figyelembe véve alakult ki a végső sorrend. Sok helyen csak a lakosságon múlik, hogy mit tudnak mutatni, adni falvaink, városaink az idelátogatóknak és főleg az itt élőknek. Akkor leszünk igazán önmagunk, ha saját gondolatainkat, saját munkánkat bele tudjuk vinni településeink formálásába.
Köszönjük a településeknek a részvételt, a nyerteseknek pedig szívből gratulálunk! Csak így tovább!