Kukkonia Art Garden képzőművészeti kurzus
Szeretsz alkotni, fejlesztenéd a kreativitásod, a rajz-, grafikai vagy a formatervezési készségeid, érdekel a fotózás vagy szívesen tanulnál a filmkészítésről? Esetleg képzőművészeti vagy iparművészeti középiskolán, főiskolán, egyetemen tanulnál tovább és a felvételi vizsgára készülsz? Akkor itt a helyed! Jelentkezz és élj a lehetőséggel!
A Kukkonia polgári társulás harmadik alkalommal hirdet képzőművészeti kurzust a 14 év feletti diákok számára. A kurzus sorozat első sorban azoknak készül, akik képzőművészeti vagy iparművészeti közép-és főiskolákon, egyetemeken készülnek tovább tanulni, de azoknak is érdekes lehet, akik fejleszteni kívánják a kreativitásukat és technikájukat.
A szakmai kurzust professzionális képzőművészek tartják magyar nyelven, akik több éves pedagógiai gyakorlattal rendelkeznek, s az alkotói munka is jól felszerelt műtermekben zajlik majd. Értő és tapasztalt pedagógiai vezetés mellett olyan technikák kipróbálására, gyakorlására kerül majd sor, amelyeket otthon aligha lehetne elvégezni. A programját következetesen, az egyszerűbbtől az összetettebb feladatokig állították össze. Várunk tehát minden 14 év feletti érdeklődőt, akik fejleszteni szeretnék vizuális gondolkodásukat, rajztudásukat, technikájukat.
Idén első alkalommal két új szekcióval is bővül a kurzus a mozgókép és a fotó szekciókkal, melyet elismert művészek tartanak az érdeklődőknek.
A kurzusok 3 hétvégén zajlanak majd a Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskolában az alábbi időpontok szerint. Érdeklődés függvényében a kurzusok után (november 30.) galérialátogatást tartunk Pozsonyban és Dunacsúnyon.
Időpontok:
Grafika - november 9., 16., 23., 8.30-től 16.00-ig,
Rajz - november 9., 16., 23., 8.30-től 16.00-ig,
Formatervezés - november 9., 16., 23., 8.30-től 16.00-ig,
Fotó - november 9., 16., 23., 8.30-től 16.00-ig,
Mozgókép - november 9., 23., 8.45-től 16.00-ig
Helyszín: Zuš-MAI, Smetanov háj 283/6, Dunaszerdahely.
A szakmai vezetők:
GRAFIKA SZEKCIÓ – Mazán Anikó
A grafikai szekció a klasszikus, préssel történő nyomtatási technikák megismerését veszi célba. A három alkalom három különböző technikát közelít meg, egyre emelve a nehézségi fokozatot, ugyanakkor a „finomságot” is. A technikák elsajátítása mellett a képzőművészeti gondolkodás, a kompozícióalkotás, a kreativitás fejlesztése is célja a rendezvénynek.
A workshopok szerkezete:
• Monotípia és papírmetszet
A legegyszerűbb technikákkal kezdjük, melyek kellően játékosak és hamar szülnek eredményt, melyet később alapanyagként is lehet akár használni a további alkotásban. Különböző tárgyakat, struktúrákat nyomtatunk ki, kipróbáljuk a monotíp rajzot, a rétegelt papírmetszetet és a sablonokkal való munkát.
• Linómetszet (magasnyomás)
A motívum megválasztása és a skicc elkészítése után a linódúc metszése következik. A metszési technika elsajátítása után a dúc nyomtatási lehetőségeit próbáljuk ki. (többszín- nyomás, transzparens festék, vaknyomás stb.) A linómetszet karakteres vizuális stílusát igyekszünk majd megismerni, mely kedveli az erős kontrasztokat, a pozitív-negatív párosításait. A nyomtatás folyamatát szintén „játszótérként” értelmezzük majd, kiaknázni kíséreljük meg a dúc lehetőségeit.
• Hidegtű (mélynyomás)
A motívum, skicc elkészítése után karctű segítségével belekaparjuk a plexilapokba, majd nedves papírra nyomtatjuk ki a grafikákat. A kész nyomatot enyves ragasztóval ragasztjuk majd fel a deszkára. A technika elsajátítása után (melynek kimondottan jól áll a rajzosság, a vonalakban való gondolkodás) az eddig megtanultak kombinációiról is elgondolkodunk. Amennyiben az adott kompozíció, motívum megkívánja: készítünk kombinált technika nyomatokat is.
RAJZ SZEKCIÓ - Ferdics Béla
Fókuszban a tárgyi ábrázolás a portré és a figurális rajz lesz. A gyakorlat elején a kontúrrajzolást, vonalvezetést, mérést és a segédvonalak használatát vesszük át. Gyakoroljuk a mértani alakzatok szerkesztését a térábrázolást a portré a figura felvázolását segédvonalak használatával a kompozíció szerkesztését a perspektivikus látást és végül a tónusozást ceruzával, pasztellel, szénnel, illetve monokróm festési technikával akrillal vagy temperával.
A workshopok szerkezete:
Csendélet / választható feladat:
A. Henger, kocka, gúla vagy gömb kompozíciójának rajzolása
szénnel, ceruzával.
B. Szék, drapéria, fémkonstrukció kompozíciójának rajzolása
A szabadkézi rajz A2-es rajzlapra készül.
Portré
Portrérajzolási technikák elsajátítása és fejlesztése, büsztrajzolás gyakorlása:
1. Arányok kialakítása
2. A fej kialakítása – szem, száj, orr, fül rajzolása/festése
3. Az arcvonás pontosítása, nyak, törzs, mellkas rajzolása/festése
4. Egységesítés, korrigálás
Figurális rajz
Tanulmányi rajz élő modell alapján, álló és ülő figura / technika – ceruza, szén /
1. Arányok kialakítása
2. A test szerkezetének kialakítása – megrajzolása/megfestése
3. Az arányok pontosítása, fej, nyak, törzs, végtagok megrajzolása/megfestése
4. Egységesítés, korrigálás a ruha megrajzolása / technika – ceruza, szén, tus, illetve tempera, akril
FORMATERVEZÉS SZEKCIÓ - Richard Aradský
A térbeli modellezés alapismerete szekciójában, plasztikus, illetve háromdimenziós formákkal fogunk dolgozni, és alkotni. Bevezetésképp átvesszük az elméleti részét, aminek tartalma a térbeli érzékelés alapismerete. Ezért dombormű lesz az első gyakorlat, mely segítségével elsajátítjuk a sík felület átalakítását térbeli dimenzióba. Következő alkalommal már teljes plaszticitással dolgozunk, miközben új modellezési anyagokkal barátkozunk. Utolsó alkalommal a használati tárgyak megtervezésével foglalkozunk. Ebben a gyakorlatban már a szobor funkciót fog kapni, miközben ergonómiai alapismeretekre kapunk rátekintést.
A workshopok szerkezete:
• Reliéf (dombormű)
A domborművel, mint legegyszerűbb térbeli ábrázolással fogunk ismerkedni. Az első fázisban elméleti résszel kezdünk, tervrajzot készítünk, majd a gyakorlatban folytatjuk a munkálatokat. Modellezünk kerámiai agyagból, majd magas hőfokon kiégetjük.
• Plasztika (szobor)
A második alkalommal a feladat egy kis méretű szobor készítése lesz az előző dombormű motívuma alapján. Megtanulunk háromdimenziós gondolkodásban alkotni és ábrázolni. A feladatot szintén agyagból fogjuk megvalósítani.
• Térbeli objektum (modellezés alternatív anyagokból)
Itt a térbeli objektum megtervezése és megvalósítása másféle megközelítést igényel a szobrászatban. Alternatív anyagokkal fogunk dolgozni, mint például: sűrített poliészter, papír, építőanyagok, festékek és egyéb más anyagok. Hangsúly a térbeli improvizációs modellezésen lesz. Az így létrehozott mű kísérleti jellegű lesz. Mivel a diákok használhatnak betűsorokat, meglévő tárgyak deformációját stb., ezért ez a tárgyalkotás eltér az előző két hagyományos ábrázolástól.
MOZGÓKÉP SZEKCIÓ - Molnár Csaba
Az előadás-sorozat fő célja a filmnyelv megismerése, a filmkészítés és a filmértés alapfogalmainak elsajátítása, értő filmnézés és filmelemzés által. Továbbá a mozgóképkészítés alapfázisainak elsajátítása (pályázás, forgatókönyvírás, casting, kösztüm-és jelmeztervek, kamerapróbák, forgatás tervezése, utómunka), konkrét példákon keresztül. A szekció résztvevői igény szerint elkészíthetik saját kisfilmjeiket vagy részt vehetnek a későbbiekben egy forgatáson.
FOTÓ SZEKCIÓ – Dömötör Ede
A fényképezés alapjai, alapozás, alapbeállítások megismerése, témák szerinti kompoziciós elméletek és gyakorlatok, világítás különböző nézópontjai.
Továbbá információk a képzőművészeti szekciók résztvevői számára:
• Különböző művészeti egyetemek és felvételi rendszerek ismertetése.
• Az egyetemi felvételi folyamat, határidők, követelmények.
• Felvételi teszt szimuláció.
• A kurzus végén záró megbeszélés, összefoglalás, visszajelzés a workshopról, további lépések.
Regisztrációs díj: 25 euró, szekcióként 10 diákot tudunk fogadni.
A jelentkezéseket a kukkonia [at] kukkonia.sk (subject: Kukkonia%20Art%20Garden%20kurzus%202024, body: %0A%0A1.%20Teljes%20n%C3%A9v%3A%0A2.%20Email%20c%C3%ADm%0A3.%20Telefonsz%C3%A1m%3A%0A4.%20Ig%C3%A9nyelt%20kurzus%20megnevez%C3%A9se%20(grafika%20%2F%20rajz%20%2F%20formatervez%C3%A9s%20%2F%20fot%C3%B3%20%2F%20mozg%C3%B3k%C3%A9p)%0A5.%20H%C3%BAsos%2C%20vagy%20veget%C3%A1ri%C3%A1nus%20%C3%A9telt%20szeretne%0A6.%20Van-e%20%C3%A9telallergi%C3%A1ja%0A) mail címre várjuk, rövid bemutatkozással november 6-ig. Kérjük, a jelentkezéskor mindenki küldjön telefonos elérhetőséget és jelezze, hogy a kurzusok alkalmával igényel-e ebédet, húsos vagy vegetariánus ételt. A galérialátogatás során mindenki egyénileg biztosítja az étkeztetését! Kulacsot, tízorait igény szerint hozzanak magukkal.
A regisztrációs díjat SK95 1100 0000 0029 2891 5928 számlaszámra kérjük utalni november 6-ig, a megjegyzésben a névvel.
Elérhetőség Ferdics Béla tanár úrra: 0918 954 145