Pozsonyi városnézésen és dunai medertúrán vehettek részt a csallóközi iskolák diákjai idén a Gyere velünk, és ismerd meg Kukkoniát! program keretében. A visszajelzések azt bizonyítják, hogy a program elérte a célját, azt, hogy a következő nemzedék megismerje a gyökereit, történelmét, a csallóközi természetet, illetve, hogy nyitott legyen a kultúra és a művelődés iránt.
Összesen nyolc alap- és középiskola diákjai ültek autóbuszba, hogy az iskolapadból kimozdulva testközelből is megismerkedjenek régiónk természeti kincseivel, épített történelmi és kulturális örökségeivel. Az Öreg-Duna medrében Fekete Zoltán bősi erdész kalauzolta a gyerekeket, akiket elvarázsolt az Aranykert flórája és faunája. „A táj gyönyörű volt, a madarak szépen csicseregtek, sok állatnyomot láttunk, és élveztük, hogy a természet körülvett minket. A kedvenc részünk az volt, mikor megálltunk egy pillanatra, becsuktuk a szemünket, és csendben hallgattuk a sokféle madár énekét, a gyenge szél súgását és a levelek susmorgását” – mesélte a Dunaszerdahelyi Egészségügyi Középiskola egyik tanulója.
A Somorja Magán Szakközépiskola diákjai így emlékeztek vissza a Duna-menti sétára: „Láthattuk az egyedülálló védett terület romantikus környezetét. Felejthetetlen a gazdag növény- és állatvilág alkotta gyönyörű csallóközi természet hangulata. Megtudtuk, hogy régen sűrűn átszelték a régiót a Csallóközre jellemző Duna-ágak. Ha magas volt a vízszint, akkor elvezették a vizet, így védték a tájat a pusztító árvizektől.” A Bősi Alapiskola diákjait lenyűgözte Fekete Zoltán túravezetése. „Alapos és mély tudással rendelkezik a növény- és állatvilágról. Néprajzi ismereteinek köszönhetően csodás képet kaptunk arról, hogyan, miként éltek elődeink ezen a vidéken még a vízerőmű megépítése előtt” – írták a medertúrán tapasztaltakról a gyerekek.
A Komáromi Speciális Alapiskola diákjai számára is tanulságos volt a természetben tett kirándulás. „Itt mindenre vigyáznunk kell. A korhadt fákban, ágakban rovarok tanyáznak, és ide elbújnak egyéb állatok is. A fák odvában madarak – baglyok, fakopáncsok, harkályok – laknak, de a denevérek és nyusztok is ide bújnak el, ha elfáradtak. Az ártéri folyásokban halak élnek. Ezen a területen két rétisas is fészkel” – sorolták a látottakat az iskola hetedik osztályos tanulói.
A diákok egy része az érintetlen természet által ismerte meg a gyökereit, a többiek izgalmas sétán elevenítették fel Pozsony történelmi értékeit. Brogyányi Mihály idegenvezető segítségével megismerték a dévényi, valamint a pozsonyi várat és a történelmi belvárost. „Idegenvezetőnk igazán tartalmas és érdekes városvezetést tartott a számunkra. Látszik, hogy úgy ismeri a várost, mint a tenyerét. Tudása fantasztikus, egy történelemkönyvre való ismerettel rendelkezik” – köszönték meg a kalauzolást a Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia tanulói, akik a rendhagyó történelemóra minden percét élvezték. „Már többször jártam Pozsonyban – még rokonaim is vannak ott –, de voltak dolgok, amelyekről most hallottam először” – jegyezte meg egyikük. A dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Alapiskola kilencedikeseinek a dévényi várban tett kirándulás tetszett a legjobban: „Gyönyörű volt, ahogy a Morva összefolyt a Dunával. Rengeteg új, érdekes dolgot tudtunk meg Pozsonyról” – mondták.
A Gyere velünk, és ismerd meg Kukkoniát! programnak köszönhetően a gyerekek is felfedezhették a természetet és a történelmi örökséget. A Kukkonia polgári társulás szívügyének tekinti, hogy szűkebb hazánk ifjú nemzedéke megismerje saját gyökereit, a csallóközi természetet, és nyitott legyen a helyi kultúra befogadására.